Odpowiednie przygotowanie do jazdy samochodem przez kierowcę, jest nieodzownym elementem bezpieczeństwa, o którym wiele osób zdaje się z biegiem czasu zapominać. Nadmierna pewność siebie i niedopuszczanie do siebie myśli, że może wydarzyć się coś złego, skutkuje zaniedbywaniem tego fundamentalnego elementu bezpieczeństwa za kierownicą. Nigdy nie należy lekceważyć prawidłowego przygotowania do jazdy samochodem, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować poważnymi obrażeniami ciała lub nawet śmiercią w razie zderzenia z innym pojazdem.

Do elementów przygotowania do jazdy należą przede wszystkim: prawidłowe ustawienie fotela, lusterek, zagłówka oraz zapięcie pasów bezpieczeństwa. Mogłoby się wydawać, że najważniejsza w tych ustawieniach jest wygoda kierowcy – otóż nie zawsze jest to prawdą.

Fotel kierowcy powinien być ustawiony w ten sposób, aby noga podczas maksymalnego wciśnięcia pedału sprzęgła była lekko zgięta w kolanie. Jeśli nogi pozostają wyprostowane, podczas zderzenia dochodzi do poważnych urazów – nogi łamią się w odwrotną stronę, co może skutkować trwałym kalectwem.

Kolejnym błędem popełnianym przez kierowców jest pozycja półleżąca na fotelu a także nieodpowiednie ustawienie zagłówka. Zagłówek powinien wspierać głowę, zabezpieczając odcinek szyjny kręgosłupa, zbyt niskie położenie zagłówka w razie wypadku, spowoduje jego złamanie.

Kolejnym nieodzownym elementem bezpieczeństwa jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Jednak, żeby w sytuacji ekstremalnej pas zadziałał prawidłowo, niezbędne jest ustawienie go w taki sposób, aby przylegał do barku, blisko szyi, lecz nie na niej. Wszystkie obecnie produkowane samochody posiadają regulację wysokości pasów bezpieczeństwa, tak więc nie należy zapominać o dostosowaniu go do wzrostu kierowcy.

Jedną z najważniejszych kwestii zapewniających nam bezpieczną jazdę, jest również prawidłowe ustawienie lusterek, tak aby widzieć co dzieje się za pojazdem i w jego najbliższym otoczeniu. Należy pamiętać że optymalne ustawienie lusterek wydatnie zmniejsza efekt “martwego pola” wokół pojazdu.

Prawidłowe przygotowanie do jazdy jest kwestią o fundamentalnym znaczeniu nie tylko dla kierowcy, ale dla wszystkich uczestników ruchu, których spotyka na swojej drodze. W celu utrzymania bezpieczeństwa, nie należy bagatelizować żadnego z wymienionych elementów.