Indywidualne tablice rejestracyjne to nie tylko nowobogacka moda, ale realna możliwość dla każdego właściciela samochodu. Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują około 1000 zł, i pozwalają wyróżnić się z tłumu, a także reklamować między innymi swoją firmę, lub umieścić na tablicy swoje imię.

Dobór tablicy nie jest jednak tak dowolny jak mogłoby się wydawać. Nie wszystkie wyrazy i zlepki liter z cyframi mogą być zastosowane. Zasadą jest, że wyraz dowolny na indywidualnej tablicy rejestracyjnej nie może przekraczać pięciu liter. Zamiast ostatnich dwóch liter można użyć cyfr, nie można jednak ich wplatać pomiędzy litery. Niedopuszczalne są również polskie znaki takie jak ą czy ż.

Oczywiście nie można stosować także wulgaryzmów ani słów niecenzuralnych. Takie tablice nie zostaną zarejestrowane. Właściciele indywidualnych tablic wykazują się jednak sporą inwencją w wymyślaniu sloganów, skrótów nazw lub określeń.

Wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych nie stanowi najmniejszego problemu. Należy udać się do właściwego miejscowo wydziału komunikacji i oprócz standardowych dokumentów potrzebnych do zarejestrowania samochodu – złożyć stosowny wniosek. Urząd sprawdza, czy takie oznaczenia na tablicy nie były już wydane i czy spełniają wymogi ustawowe. Jeśli wszystko jest w porządku urząd wydaje zgodę i zamawia tablice.

Należy pamiętać, że indywidualne tablice rejestracyjne są przydzielone do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Tak więc w przypadku zakupu kolejnego samochodu, trzeba ponownie uiścić opłatę, żeby móc ponownie używać tych samych oznaczeń.

Tego typu wyróżnianie się z tłumu nie jest jednak dobrze widziane przez policję, która jest szczególnie wyczulona na taką ekstrawagancję i szafuje wyższymi mandatami. Ponadto wyrobienie tablic indywidualnych jest dużo droższe niż ich typowych odpowiedników. Czasem chęć zabłyśnięcia wśród innych zwyczajnie się nie opłaca.