Główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Jednak pośrednich i bezpośrednich przyczyn wypadków można upatrywać także w wielu innych negatywnych zjawiskach. Do takich zjawisk, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu na drodze, można zaliczyć agresję.

Agresja na drodze przejawia się w różny sposób. Jest to między innymi: wymuszanie pierwszeństwa; utrudnianie zmiany kierunku jazdy innym samochodom; oślepianie innych uczestników ruchu, a także w nie mniejszym stopniu, zbyt bliskie podjeżdżanie do poprzedzających pojazdów.

Wymienione wyżej sytuacje, często doprowadzają do kolizji i wypadków. Inne zachowania agresywne, to także uporczywe trąbienie; tarasowanie wyjazdu; parkowanie utrudniające widoczność innym pojazdom a także, przede wszystkim prędkość nie dostosowana do warunków panujących na drodze.

Ciężko jest przeciwdziałać agresywnym zachowaniom na drodze, nie można jednak dać się sprowokować, a widząc że kierowca zachowuje się agresywnie lepiej mu ustąpić, w trosce o swoje własne bezpieczeństwo. Policja coraz częściej karze mandatami agresywnych kierowców, którzy generują niebezpieczne sytuacje i doprowadzają do wypadków, łamiąc przepisy ruchu drogowego.

Kolejną z katalogu przyczyn wypadków, jest zmęczenie. Zmęczenie czy też inna niedyspozycja natury fizycznej, powoduje zmniejszenie koncentracji i ewentualnej reakcji na zagrożenia występujące na drodze. Skutkiem zmęczenia, może być zaśnięcie za kierownicą, a wtedy wypadek jest bardziej niż pewny.

Zachowanie wzmożonej czujności, tak koniecznej przy jeździe samochodem lub motocyklem, jest bardzo utrudnione, kiedy kierowca nie przespał nocy lub na przykład ma podwyższoną temperaturę. Niejednokrotnie lepiej zrezygnować z jazdy, kiedy jest się zmęczonym, ponieważ może to poważnie przeszkodzić bezpiecznemu dotarciu do celu.